Bize Ulaşın

0533 647 48 25

0232 202 04 42

Hafızayı Etkin Kullanma Teknikleri

Hafıza eğitimi kişilerin beyni daha etkin kullanma kılavuzudur. Beyni etkin kullanma modelleri kişilere uygulamalı bir halde öğrenilerek istenilen bilginin kalıcı hafızaya alınmasıdır.

Eğitimin nihayetinde beynin her iki lobu da etkin bir şekilde kullanıldığı için öğrenme ,kalitesi artar.

Bellek teknikleri, beyninizin anladığı dilden yazma sanatıdır.

Peki bizler bu teknikleri iyi mi uyguluyoruz?

Öğrenilmesi ihtiyaç duyulan detayları öncelikle benzer sesler, mevzular yardımıyla birbirine öykü formatında bağlıyoruz. Bağların daha güçlü olabilmesi ve zihne yerleşmesi için objeleri ve vakaları abartıyoruz, sıra dışı hale getiriyoruz. Buradaki temel fakatç bilgileri anı formatında, yaşanmış bir vaka benzer biçimde zihne gönderip zihnimizde kalmasını sağlamaktır. Bilgiler anı formatında beyne gönderildiğinde beyin bu detayları kalıcı belleğe ( amigdala, hipokampüs) kaydeder ve istediğimiz süre bizlere geribildirimde bulunur.

Yağmurlu bir havada simit almış olduğumız günü unutabiliriz sadece gökten simitlerin yağdığı bigünü istesek de unutamayız. Hepimiz de bilgilerimizi bu şekilde anı formatında kaydedersek istesek de unutamayız.

Bellek tekniklerinin temelinde çağrışım yöntemi yatmaktadır. Biz yerleştirdiğimiz bilgilerin birbirini deviren domino taşları benzer biçimde sistemli bir şekilde birbirini etkilemesini, çağrıştırmasını sağlıyoruz. Test tekniğinde bizlere probleminin üst kısmında verilen bilgiler ve beş yanıt şıkkı bizim formatımızı destekleyici niteliktedir. Bunlar bizim için sınavda birer tetikleyici, çağrıştırıcıdır.

Kullandığımız çağrışımlar her ferdin bildiği ortak objeler kullanılarak yapılmıştır.

Kullandığımız resimler ve ifade şeklimiz 12 yaşındaki bir çocuğun rahatça anlayabileceği bir şekilde tasarlanmıştır. Algılama noktasında sorunsı olan kişiler hiç sıkıntı çekmeden detayları en rahat ve kalıcı şekilde elde edebileceklerdir.

Resimler çok abartılı olduğunda fert mevzudan kopabilmektedir. Bundan dolayı resimler mevzuyla senkronize olabilecek şekilde ayarlanmıştır.

Hikayelerin abartılı resimlerin abartısız ,basit olması gerekmektedir.

Çalışmalar 2 yıl bireyler, 1 yıl topluluklar karşısında denenmiş; eksiklikler, yanlışlıklar tespit edilmiş ve gerekli görülen düzenlemeler değişimler yapılmış en ideal hale getirilmiştir.

Bu yıl edebiyat tarih ve coğrafyadan ayrıntı sorular gelecektir. Özellikle edebiyatta 56 sual sorulmaktadır ve bu da en ince bilgilerin dahi bilinmesi icap ettiğini göstermektedir. Öğrencilerin genelinde haklı olarak bir panik havası gözleniyor. Ezber data çok fazla ve ne yazık ki ezber bilgi unutulmaya uygun bilgidir. Öğrencimiz bugün ezberliyor yarın unutuyor. Bizler buna artık son veriyoruz. Çağrışımsal bellek teknikleri ile öğrencilere detayları anında öğretebiliyoruz. Yanlış duymadınız ezberletmiyoruz, öğretiyoruz. Detayları kalıcı belleğe gönderiyoruz ve öğrencimiz detayları istediği anda anında çağırabiliyor.

Bu yöntemle 8 dakikada 49 eserin yazarını öğretebiliyoruz. Daha da ileri giderek 10 saatte tüm LYS edebiyat mevzularını öğrencinin belleğine yerleştirebiliyoruz. Tarih, coğrafya, Türkçe ve İngilizce derslerinde de bitmiş ve devam etmekte olan çalışmalarımız bulunmaktadır.

Öğrencilerin seminerde not tutmalarına gerek kalmamıştır.

Öğrenciler bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra hem çalışa süreleri, verimlilikleri artıyor bununla beraber bir şeyleri adı şeklinde bilmenin sağladığı özgüvenle hedefleri yükseliyor.

Uygulamalarımız garantili olup öğrenme sürecinde tüm sorumluluk bizlere aittir.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba, Odtülüler Eğitim Kurumu Olarak Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Call Now Button0533 647 48 25